Potápění Filipíny

Místo, které stojí zato navštívit

Důležité informace o Filipínách

Zde naleznete informace, které vám (snad) ulehčí cestování na Filipíny.

Zde naleznete informace, které vám (snad) ulehčí cestování na Filipíny.

Vstupní formality: občané ČR a SR mohou cestovat na Filipíny za účelem turistiky bez víz, pokud doba jejich pobytu nepřesáhne 30 dnů.

Očkování a lékař: povinná nejsou žádná očkování, při cestování se hodí ovšem očkování proti žloutence a břišnímu tyfu. Riziko malárie je v turistických oblastech Filipín (Manila, Boracay, Mindoro, Bohol) relativně malé, profylaxe antimalariky je na individuálním zvážení každého cestovatele.

Jazyk: úředním jazykem je filipínština (Filipino), založena na jazyku tagalog z oblasti středního Luzonu s prvky ostatních velkých filipínských jazyků. Na Filipínách je 8 hlavních dialektů (Tagalog, Cebuano, Ilocano, Hiligaynon nebo Ilonggo, Bicolano, Waray, Pampango a Pangasinense). Druhým úředním jazykem je angličtina.

Časový posun: + 7 hodin oproti středoevropskému času (CET).

Nápoje a strava: filipínská kuchyně je směsicí čínských, malajských a španělských vlivů. Jedná se o nejméně pálivou kuchyni v celé jihovýchodní Asii. Jídla jsou obvykle servírována všechna najednou, teplota pokrmu nebývá rozhodující. Jí se převážně lžící a vidličkou, tradiční stolování na banánovém listu a s prsty místo příborů se dostává v poslední době více do módy (tradiční restaurace typu kamayan). Hlavní přílohou je rýže. Národním nápojem je pivo, nejznámější značkou je San Miguel. Velmi silné je pivo značky Red Horse. Oblíbený je rum místní značky Tanduay.

Měna: místní měnou je peso (piso - P) a dělí se na 100 centavos. Bankovky jsou v hodnotách 5, 10, 20, 50, 100, 500 i 1000 P. Mince v hodnotách 1, 5, 10, 25 centavos a 1 a 5 pesos, platné jsou pouze mince s nápisem "Bangko Sentral ng Pilipinas". Přibližný kurs je 1 P za 0,45 Kč. Platební karty přijímá většina hotelů, restaurací a obchodů, některé si však účtují přirážku při platbě kartou. Bankomaty jsou k nalezení skoro všude, ale některé jsou v provozu pouze v rámci otevírací doby banky (bankomat v nákupním centru Island City Mall v Tagbilaranu se ukázal jako dost spolehlivý). Jinak lze bez problémů využít služeb některé ze směnáren.

Elektrické napětí: 220 V, 60 Hz, střídavý proud, zásuvky amerického typu. Dodávka elektřiny na odlehlých místech není celodenní, často jde proud pouze několik hodin. Doporučujeme si opatřit redukci na zásuvku (typ USA).

Nákupy: typickými filipínskými suvenýry jsou výrobky ze dřeva a mořské suvenýry. Cenová hladina je nižší než v ČR.

Oblečení: nejvhodnější je lehké bavlněné oblečení. Koupání nahoře bez není obvyklé. Koupání bez plavek je nepřípustné. Do autobusů se hodí lehčí teplé oblečení.

Nejlepší období pro cestování na Filipíny je listopad - duben (což je období sucha a hlavní turistická sezóna), květen - srpen (vedlejší sezóna). Nedoporučujeme cestovat v září a říjnu, kdy vrcholí období dešťů.

Současný měnový kurz dělá z Filipín velice levnou destinaci. Skoro vše je o polovinu levnější než u nás.