Potápění Filipíny

Místo, které stojí zato navštívit

Doporučené očkování

Povinná a doporučená očkování pro Filipíny a některé další zajímavé destinace

LEGENDA
C - povinné
R - doporučené
A - dle uvážení

 

Filipíny

- R R R A - A

Egypt

- R - R R A -

Thajsko

- R R R A - A

Malajsie

- R R R - - -

Srí Lanka

- R A R A - A

Indonésie

- R A R A - A

Francouzská Guayna

C R A R - - -

Vietnam

- R R R A - A

Mexiko

- A R R - - -

Mozambik

- R R R A - -

 

 

 

 

 

 

 

 

ŽLUTÁ ZIMNICE - YELLOW FEVER
ŽLOUTENKA A - HEPATITIS A
ŽLOUTENKA B - HEPATITIS B
BŘIŠNÍ TYFUS - TYPHOID FEVER
VZTEKLINA - RABIES
MENINGOKOK - MENINGOCOCCAL
JAPONSKÁ ENCEFALITIDA - JAPANESE ENCEPHALITIS

 

Naléhavě doporučované očkování

Hepatitida A

Očkování je naléhavě doporučované všem cestovatelům pro jejich ochranu. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 7 dní před odjezdem.

Břišní tyfus

Očkování je naléhavě doporučované všem cestovatelům pro jejich ochranu, zejména plánují-li pobyt mimo městských oblastí v endemických oblastech s výskytem břišního tyfu. Očkování jednou dávkou vakcíny nejpozději 14 dní před odjezdem.

Ostatní očkování

Japonská encefalitida

Očkování se doporučuje cestovatelům pobývajícím v odlehlých venkovských oblastech nebo žijících a pracujících poblíž rýžových polí na venkově nebo příměstských oblastech, kde existuje zvýšená pravděpodobnost přenosu japonské encefalitidy komáry. Očkuje se buď třemi (0-7-30 dní) nebo dvěma (0-28 dní) dávkami podle typu vakcíny a nejpozději se očkování zahajuje jeden měsíc před odjezdem. Onemocnění se vyskytuje na všech ostrovech, v posledních letech byla hlášena ohniska v Nueva Ecija, Luzon a Manila. Období přenosu: celoročně s vrcholem od dubna do ledna.

Vzteklina

Do této země, kde vzteklina představuje stálé nebezpečí, se doporučuje preventivní očkování proti vzteklině všem cestovatelům, kteří plánují dlouhodobý nebo pracovní pobyt (přírodovědci, zemědělci, archeologové, geologové, speleologové atd.). I když očkování poskytuje vysoce spolehlivou ochranu během prvního roku po očkování, podle některých doporučení zůstává vhodné, aby dříve očkované osoby pokousané zvířetem potenciálně nakaženým vzteklinou podstoupily ještě další dodatečné postexpoziční očkování. Děti by se měly vyvarovat mazlení se psi, kočky nebo dalšími savci. Preventivní očkování se provede 3 dávkami aplikovanými během jednoho měsíce. Doporučuje se podávat 3. dávku minimálně 2 týdny před cestou.

Hepatitida B

Vzhledem ke zdejšímu relativně vysokému počtu nositelů hepatitidy typu B se doporučuje očkovat zdravotníky (zubaři, lékaři, ošetřovatelky, laboranti), osoby pracující v blízkém kontaktu s místním obyvatelstvem (učitelé, misionáři, mírové armády) nebo osoby, které předvídají pohlavní styk s místním obyvatelstvem. Očkování lze provést podle zrychleného schématu, podáním 3 dávek během 3 týdnů, poslední dávka by měla být podána minimálně 14 dní před odjezdem. Zrychlené schéma očkování zajistí ochranu 60-80% cestovatelů, podobně jako první dvě dávky podané v měsíčním intervalu. Pro zajištění spolehlivější a dlouhodobé ochrany je třeba aplikovat ještě 3. dávku nejlépe do 6 měsíců po zahájení tohoto očkování. Vysoce spolehlivá ochrana je zajištěna očkováním se 3 dávkami ve schématu 0., 1. a 6. měsíc, tj. 3. dávka by měla být podána nejpozději 10 dní před odjezdem.

Tetanus

Při poranění existuje zvýšené riziko nákazy. Je vhodné si zkontrolovat stav očkování proti tetanu a v případě, že očkování bylo provedeno před 10-15 lety, stačí se nechat očkovat jednou dávkou tetanické vakcíny ("přeočkování"). Byla-li ale poslední dávka vakcíny podána před více než 15 lety, je nutné se nechat okovat kompletně třemi dávkami. Zrychlené očkování proti tetanu lze provést podáním 2 dávek v měsíčním intervalu (před cestou) a 3. dávku po 6 měsících (tj. např. po návratu). Již dvě dávky dostatečně ochrání před tetanem.

Malárie

Riziko malárie existuje v celé zemi kromě městských oblastí a metropolitní Manila, ostrovů Bohol, Catanduanes, Cebu. Riziko je obecně nízké ve venkovských oblastech s výjimkou následujících provincií, kde je hlášená vysoká incidence malárie - ostrov Luzon: provincie Kalinga-Apayao, Cagayan, Izabela a Abra; Mindanao: provincie Surigao del Sur, Agusan del Sur, Davao; Davao del Sur; Mindoro; Basilan; Calamian; Palawan a Sulu Archipelago (Tawi Tawi).
Výskyt malárie v nižších nadmořských výškách než je 600 m.

Ostatní zvláštní infekční rizika

Hepatitida typu E
Paragonimóza - Leyte, Panay
Horečka dengue
Filarióza, lymfatická - oblasti Mindanao, Palawan, Samar a Sorsogon
Horečka boutonneuse
Chikungunya
Skvrnitý tyfus, (blechy, vši) - převážně na severních ostrovech
Hepatitida typu C
Venerické infekce

Schistosomóza

Riziko schistosomózy, původce: Schistosoma japonicum; ve specifických rizikových oblastech.
Larvy - hlavní přenašeči/vektor/hostitel schistosomózy:
Oncomelania quadrasi
Riziko infekce existuje v těchto oblastech:
Luzon - oblasti Sorsogon v údolí Irosin-Juban na jižním cípu ostrova.
Mindoro - v okolí jezera Naujan, včetně vesnice Poia, Victoria, a Naujan.
Samar - podél celého západního pobřeží od Allen do Basey, a podél severního pobřeží od Lavezares do Palapag, až na jih k Las Navas.
Leyte - celý ostrov, s výjimkou jižní čtvrtiny (oblasti jižně od Juiita a Mac Arthur).
Bonol - severní pobřežní oblasti Talibon a Trinidad.
Mindanao - všechny vesnice podél pobřeží Panquii od Dipolog do Lala (provincie Misamis Occidental a Lanao del Norte), ve všech vesnicích v údolí řeky Agusan od Butuan do Compostela, v severní pobřežní poloostrovní oblast od Butuan do Tago, včetně oblasti kolem jezera Mainit, v oblasti kolem Davao a Penal Colony na pobřeží Davao. Lokalizovaný výskyt se objevuje v Malaybalay, Maramag (provincie Misamis Oriental), a Pikit (provincie Cotabato).