Potápění Filipíny

Místo, které stojí zato navštívit

Výlety Negros

Bais City

Bais City

Bais City se nachází 45 kilometrů severně od Dumaguete. Město má rozlohu 319,64 km² a žije zde asi 74 000 obyvatel. V oblasti města jsou dvě zátoky (bays), odtud tedy název Bais. V zátokách je bohatý podmořský život, jelikož jsou zde bohaté porosty mangrovníků. Také tady najdeme jeden z nejkrásnějších korálových útesů v oblasti. Největší atrakcí jsou v Bais bezesporu vyjížďky za pozorováním delfínů a velryb. Výlet začíná plavbou v zátoce Bais a prokračuje do místa zvaného Tañon Strait, které je domovem velryb a několika druhů delfínů. Sezóna na pozorování velryb a delfínů je od března do října. Po zbytek roku plavbu znemožňují severovýchodní monzuny. Další přírodní atrakcí je White Sandbar Reef - tento 7 km písečný útvar je v podstatě ostrov, který se vynořuje pouze během odlivu. Při přílivu zdejší domy postavené na kůlech vytvářejí dojem, jako když rostou z moře. Je to krásné místo na koupání a šnorchlování.

Dumaguete

Dumaguete

Je hlavním městem provincie Negros Oriental. Dumaguete se nachází na pláních na jihovýchodním pobřeží ostrova Negros v blízkosti ústí řeky Banica. Žije v něm asi 120 000 obyvatel. Najdeme zde mnohé krásné pláže a místa k potápění. Nejznámější památkou ve městě je Dumaguete Belfry. Tato zvonice byla postavena v roce 1811 a měla za úkol varovat obyvatele před případným nebezpečím. Je nejstarší zvonicí v oblasti Visayas. Dumaguete je rovněž známé jako univerzitní město, jelikož na jeho území se nacházejí čtyři univerzity a řada dalších vysokých škol. Chloubou města je univerzita Silliman, která byla první protestantskou univerzitou na Filipínách a první soukromou americkou univerzitou v Asii. Byla založena v roce 1901 a dnes je jednou z největších a nejlepších univerzit na Filipínách.

Jezero Balanan (Balanan Lake)

Jezero Balanan (Balanan Lake)

Jezero Balanan se nachází v oblasti Siaton. Jedná se o sladkovodní jezero, které leží v horách v jižní části ostrova Negros. Jezero je obklopeno horami a je napájeno třemi přítoky. Všechny tři se nacházejí v severní části jezera a najdeme na nich i krásné vodopády. Jezero vzniklo tektonickou činností, resp. zemětřesením o síle necelých 7 stupňů Richterovy stupnice, které zasáhlo tuto část ostrova Negros. Zemětřesení způsobilo sesuvy půdy, které spolu se zřícenými skálami přehradily řeku Balanan, která v tomto pohoří tekla. Oblast je schválena jako Game Refuge and Wildlife Sanctuary, a má za úkol chránit velkou populaci netopýrů a jiných zde volně žijících živočichů.

 

Po procházce kolem jezera jistě přijde návštevníkům vhod osvežení v několika bazénech, které se nacházejí kousek od vstupu k jezeru.

Vodopády Casaroro (Casaroro Falls)

Vodopády Casaroro (Casaroro Falls)

Vodopády se nacházejí u města Valencia, asi 10 km západně od Dumaguete. Patří mezi jedny z nejfotogeničtějších vodopádů na ostrově Negros. Cesta k nim vede nádhernou přírodou, hustou vegetací. Najdeme zde mnoho různých druhů rostlin. Za povšimnutí určitě stojí obrovské bambusovníky, jejichž výška dosahuje 15 až 20 metrů. Vodopád si našel cestu úzkými skalními štěrbinami hor kolem Valencie a padá z téměř stometrové výšky. Narozdíl od jiných vodopádů, které se sestávají ze širokých kaskád, Casaroro je poměrně úzký. To ho ale činí právě jedinečným. Jelikož okolní terén je poměrně kopcovitý, čeká návštěvníky sestup po cca 350 schodech. Schody byly postaveny před několika lety a jsou jedinou přístupovou cestou k vodopádům.