Potápění Filipíny

Místo, které stojí zato navštívit

Výlety Mindoro

Calawagan Mountain Resort

Calawagan Mountain Resort

Nachází se v blízkosti města Paluan ve východní části ostrova Mindoro. Tato lokalita je důkazem toho, že lidé dokáží žít v harmonii s přírodou a udržet prostředí, které nezničila lidská činnost. Řeka Calawagan, která protéká touto oblastí byla vyhlášena jednou z nejčistších v provincii Ramos. Calawagan Mountain Resort nabízí vodopády, přírodní koupaliště, přístřešky na pikniky, lesy a turistické stezky. Je to ideální lokalita pro pěší turisty a milovníky přírody, kteří se mohou procházet klikatými cestami vč. přechodu visutého mostu.

Jezero Naujan (Naujan Lake)

Jezero Naujan (Naujan Lake)

Toto jezero pravděpodobně vulkanického původu leží na severovýchodní pobřežní pláni ostrova Mindoro (8 km od města Pinagsabangan). Se svojí rozlohou 79 km² se řadí na páté místo mezi všemi sladkovodními jezery na Filipínách. Maximální hloubka jezera Naujan je 45 metrů. Jezero je ústřední částí Naujan Lake National Park, který byl založen v roce 1956. Jezero Naujan bylo dříve populární místo pro lov a sportovní rybolov. Rybolovná práva jsou nyní zachována pouze pro okolní města, pro něž je jezero zdrojem obživy. Východní pobřeží jezera je strmé, ale na západě se břeh zvedá postupně a jsou tam velké plochy mělkých vod s bohatou vegetací. Existuje tu několik horkých pramenů, které najdeme podél východního pobřeží. Okolní oblasti jsou pokryty směsicí lesů, křovin a pastvin se sady a kokosovými plantážemi. Jezero má bohatou rybí faunu včetně několika chráněných druhů. Například zde žije krokodýl filipínský (Crocodylus mindorensis), který patří mezi nejvíce ohrožované druhy na Filipínách. Odhaduje se, že ve volné přírodě žije již pouze 200 dospělých jedinců schopných rozmnožování.

Vodopády Tamaraw (Tamaraw Falls)

Vodopády Tamaraw (Tamaraw Falls)

Vodopády jsou vzdáleny asi 14 km od města Puerto Galera. Dostaneme se tam po horské silnici vedoucí do Calapanu (jen prvních 7 km má kvalitnější povrch, takže cesta je částečně dobrudružná - ale nabízí nádherné výhledy). Vodopády jsou velmi populární o víkendu, zvlášť v neděli, kdy je vstup zdarma. Proto doporučujeme návštěvu během týdne. Můžete si zde udělat piknik a pozorovat vodopád, který padá z výšky 30 metrů do přírodního bazénku. K dispozici jsou toalety a stánek s občerstvením (u vchodu).

Vodopády Tukuran (Tukuran Falls)

Vodopády Tukuran (Tukuran Falls)

Stezka vedoucí k vodopádům je vzdálena asi hodinu jízdy z Puerto Galera. Po ní se po zhruba 30 minutách chůze dostaneme k vodopádům. Nejsou to nijak velké vodopády (záleží na stavu vody), ale cestou k nim půjdeme skrz džungli nádhernou přírodou kolem říček, potoků a tisíců palem. Tukuran je takový malý ráj, zastrčený hluboko v džungli. Je třeba si s sebou vzít vlastní občerstvení. Můžeme zde využít přístřešky pro piknik a nebo se osvěžit koupelí.