Potápění Filipíny

Místo, které stojí zato navštívit

Potápění Mindoro - Apo Reef

Ostrov PANDAN

Ostrov PANDAN

Coral Garden East and West
Jednoduchá, ale krásná lokalita. V živé zahradě měkkých a tvrdých korálů najdeme všechny možné mořské živočichy, zejména bodloky, ostence (trigger fish), kanice, rejnoky, murény, sand eels a sépie. Příležitostně zde potkáme i želvu. V hlubších místech této lokality uvidíme krásné gorgonie a houby pohárové (Neptun Cup). Hloubka 5 až 25 metrů.

Napoleon Wall
Na okraji této stěny, v hloubce zhruba 30 metrů narazíme na velká hejna chňapalů a makrel. Asi největším lákadlem na této lokalitě jsou napoleoni, kteří dosahují délky až 1,5 m. Také tuňáci a kranasi jsou častými návštěvníky tohoto útesu, který je porostlý gorgoniemi. Ve správném období měsíce zde lze abslovovat driftový ponor až na lokalitu Coral Garden East. Hloubka 30 až 40 metrů.

Neptune's Land
Tato lokalita je vlastně plošina spojující Napoleon Wall a Coral Garden East. Jak název naznačuje, najdeme zde mnohé houby pohárové (Neptun Cup). Toto místo mají také v oblibě želvy. Hloubka 18 až 30 metrů.

Barracuda Deep
Stěna směrem do Jihočínského moře je místo, kde potkáme hejna kranasů, chňapálků, bodloků, dále také španělské makrely. Můžeme tu také vidět siby a napoleony, stejně jako velké barakudy, které dosahují až 1,5 m délky. Celá stěna je porostlá měkkými a tvrdými korály a také gorgoniemi značné velikosti. Hloubka 30 až 45 metrů.

Corner
Tato lokalita v severozápadní části ostrova Pandan se sestává z příkrého svahu, s občasnými velkými skálami, a kaňonů. které nabízejí útočiště pro širokou škálu útesových ryb. Tyto ryby mohou přilákat predátory jako jsou kranasi a makrely. K vidění jsou zde různé variace korálů a hlavně velkých gorgonií (až o velikosti 2 metry v průměru). Hloubka 5 až 30 metrů.

North Wall
Strmý svah od 7 do 35 metrů je další zajímavé potápěčské místo. Není zde tolik ryb jako na jiných lokalitách ostrova Pandan, ale přečnívající korály vytvářejí velmi zvláštní atmosféru. Můžeme tu potkat tuňáky a makrely.

APO REEF

APO REEF

Shark Ridge
Celou severovýchodní část útesu Apo tvoří strmý svah s mnoha převisy. Běžně jsou zde k vidění žraloci bělocípí a žraloci šedí útesoví. Dále tu potkáme želvy, barakudy a hejna chňapalů. Hloubka 10 až 50 metrů.

Apo Island
Existuje několik potápěčských lokalit kolem celého ostrova Apo v hloubkách 10 až 50 metrů. Tato místa jsou nejlepší, co se týče množství korálů. Najdeme zde obrovské stolové korály, větevníky parožnaté, mozkovníky, žahavky parožnaté (fire corals) a různé další měkké korály. Na severní, jižní a východní straně jsou strmé svahy, kde můžeme vidět mnoho pelagických ryb a želvy. V posledních letech se zde častěji vyskytují i kladivouni a manty. Proudy tu mohou být nepředvídatelné a proto severní část ostrova není vhodná pro začátečníky. Na západní straně je spíše svah a tato část je vhodnější pro méně zkušené potápěče. Apo Reef byl vyhlášen mořským parkem, dále je zde želví rezervace a stanice pro správce parku na ostrově Apo.

Apo 29
Apo 29 je vlastně podmořský ostrov, jehož horní část je v hloubce 25 metrů pod hladinou Jihočínského moře. Tento ponor je pouze pro zkušené potápěče, jelikož proudy zde mohou být silné a nepředvídatelné. Žraloci, kteří navštěvují tuto lokalitu, jsou mnohem více zvídaví než jinde na Apo Reef.

 

Hunter's Rock
Tato lokalita se nachází asi 10 námořních mil západně od Apo Island. Tvoří ji podmořský skalní vrchol, který dosahuje téměř k hladině. Výskyt velkých kranasů a žraloků je zde stejně častý jako silný proud, takže lokalita může být složitá pro potápěče začátečníky.

Merope Rock
Toto místo, stejně jako Hunter's Rock, je vzdáleno 10 námořních mil od ostrova Apo. Tudíž je přístupné pouze v rámci celodenního potápěčského výletu. Jedná se o podvodní ostrov, jehož horní část je v hloubce asi 15 metrů. Východní část tvoří stěna, kde je dobrá šance vidět žraloky, tuňáky a jiné pelagické druhy ryb.