Potápění Filipíny

Místo, které stojí zato navštívit

Potápění Malapascua

Ostrov MALAPASCUA

Ostrov MALAPASCUA

V okolí ostrova Malapascua jsou různé druhy potápěčských lokalit. Najdeme zde malé ryby, velké ryby, korálové útesy, vraky a mnoho jiného. Vzhledem k tomu, že místa k potápění se nacházejí v různých oblastech, je zde velká rozmanitost podmořského života a jednotlivých ponorů. Jelikož potápěčských lokalit je v okolí ostrova více než 30, vybrali jsme popis jen těch nejzajímavějších. Někteří potápěči hodnotí ostrov Malapascua jako jednu z nejlepších potápěčských lokalit na Filipínách.

Monad Shoal
Podvodní mělčina, jejíž vrchní část se pohybuje v hloubkách od 20 do 27 metrů. Potom stěny padají do hloubky až 45 metrů. Na této lokalitě je dobrá příležitost pozorovat žraloky liščí a to po celý rok. Tito vzácní žraloci se objevují na čistící stanici, která se nachází v horní části mělčiny. V závislosti na ročním období zde můžeme také potkat manty. Lokalita je vhodná pro zkušené potápěče.

North Rock
Tato lokalita se nachází zhruba 20 minut plavby od severního cípu ostrova Malapascua. Najdeme zde od všeho trochu. Díky silnému proudu se na tomto místě daří měkkým korálům. Malá korálová stěna začíná v hloubce 16 metrů a pokračuje dále až do hloubky 24 metrů. Najdeme zde různé nahožábré plže, kraby, rozedrance rozličných barev a ohnivé perutýny. Na své si tu určitě přijdou začínající makro-fotografové.

Lighthouse Reef
Výborné místo na ponor v době západu slunce. Právě v tento čas zde můžeme spatřit okouzlující Mandarin Fish a pozorovat je při jejich pářícím tanci. Nejlepší období pro pozorování je kolem úplňku, ale i jindy lze počítat s úspěchem. Na okolních útesech lze potkat chobotnici skvrnitou (Blue Ring Octopus) a mořské koníky různých velikostí. Ideální mělký ponor na konec dne.

Ostrov GATO

Ostrov GATO

Cave
Jeskyně, resp. 30 metrů dlouhý tunel, kterým lze proplavat skrz celý ostrov. Ostrov Gato byl vyhlášen mořskou rezervací a proto zde najdeme bohatý život. Uvidíme tu různé druhy krabů, případně humra. Ale co je nejzajímavější na této lokalitě, jsou žraloci bělocípí, jimž jeskyně poskytuje útočiště. Můžete se s nimi setkat na vzdálenost pár desítek centimetrů, takže nic pro slabší povahy :-). Před vchodem do jeskyně jsou různé skalní převisy, kde můžeme vidět malé žraloky bělocípé při spánku. Hloubka 10-25 metrů.

The Guardhouse
Při tomto ponoru můžeme najít velmi vzácné trpasličí koníčky (Pygmy Seahorse), a to oba druhy - růžové i žluté. Dále zde potkáme pavoučí kraby. Po cestě zpět podél stěny, najdeme mnoho druhů nahožábrých plžů včetně nádherných španělských tanečnic, které dosahují velikosti až 30 cm. Tato lokalita je také domovem různých druhů rozedranců. Hloubka 24 metrů.

Nudibranch City
Jak už název této lokality napovídá, hlavní atrakcí ponoru budou nahožádří plži. Na své si zde tedy přijdou fotografové, kteří rádi fotí makro. Dále máme možnost vidět kraby a ropušnice. Hloubka 22 metrů.

Ostrov MALAPASCUA

Ostrov MALAPASCUA

Kimud Shoal
Je vlastně podmořský ostrov a nachází se v blízkosti ostrova Leyte. Plochý vrchol začíná v hloubce 10 metrů a svažuje se až do hloubky 29 metrů na jedné straně, na druhé straně dosahuje daleko větších hloubek. Největší atrakcí na této lokalitě je hejno kladivounů, které může mít až 200 kusů. Jsou zde pravidelně vídáni v období prosinec - květen a občas i po zbytek roku. Kimud Shoal je další čistící stanicí v blízkosti Monad Shoal, kde lze spatřit vzácného žraloka liščího a manty. Příležitostně se tu objevují želvy. V horní části "ostrova" je mnoho tvrdých korálů, kde nalézají své útočiště murény a rozedranci (frogfish).

Dona Marilyn Wreck
Vrak filipínského trajektu, jehož ztroskotání v roce 1988 způsobil tajfun Ruby. Vrak lodi leží na pravoboku v hloubce 32 metrů a vytváří unikátní umělý útes. Je porostlý spoustou tvrdých i měkkých korálů.  Pro ty, kteří mají příslušnou certifikaci, je možnost proniknout dovnitř přes "chodník" pro cestující na levoboku. Vzhledem k relativně větší hloubce a velikosti vraku (98 metrů) je lepší při ponoru použít nitrox. Podmořský život je zde bohatý. Můžeme spatřit žraloka bělocípého a trnuchy skvrnité jak odpočívají na písčitém dně. Dále jsou tu k vidění chrochtalové, netopýrníci, ropušnice a nahožábří plži. Lokalita pouze pro zkušené potápěče - hloubka a možnost proudů.

Tapilon Wreck
Tapilon je neidentifikovaný vrak japonské nákladní lodě z druhé světové války, pojmenovaný podle blízkého města na pevnině. Loď byla zasažena torpédy a přestože leží na dně v několika kusech, lze ji stále rozeznat jako celé plavidlo. Na vraku je množství života, je obrostlý krásnými černými korály. Některé keře jsou domovem pro stovky téměř neviditelných krevetek. Najdeme zde mnoho druhů nahožábrých plžů, murény, ropušnice, kraby, humry, sépie a chobotnice. Nedávný pokus o záchranu vraku odkryl mnohé kulky a kosti, takže ponor není pro slabší povahy :-).