Potápění Filipíny

Místo, které stojí zato navštívit

Potápění Cebu - Moalboal

MOALBOAL

MOALBOAL

Marine Sanctuary
Svahy této potápěčské lokality jsou v hloubce od 5 do 18 metrů a pak klesají až do hloubky 45 m. Toto místo je vhodné jak pro širokoúhlé fotografování, tak i pro makrofotografii. Vyskytují se tvrdé i měkké korály. Z neobvyklých ryb tu potkáme leaf scorpionfish a také vějířníka třásnitého (ghost pipe fish). Příležitostně jsou zde k vidění tuňáci a žraloci bělocípí.

Copton Point
Ponor začíná sestupem podél kotevního lana do hloubky 17 metrů. Tam se na písečném svahu nachází množství krásných korálů (větevník parožnatý). Jako atrakce a umělý útes sem bylo v roce 1993 do hloubky 20 metrů potopeno letadlo. Severovýchodním směrem od letadla ponor pokračuje na skalnatý svah porostlý korály, které jsou domovem parmovce zlatého (ring tailed cardinalfish) a různých druhů komorníků. Dále tu potkáme ostence (trigger fish), trnuchy, chrochtaly a ježíky. Často jsou zde k vidění i želvy.

Dolphin House
Mírný svah do hloubky 20 metrů, který pak padá až do 45 metrů. Je pokrytý korály a najdeme zde mnoho malých jeskyní, kde obvykle můžeme najít spící želvu. Žijí tu různé druhy útesových ryb (chňapalové, sapíni, bradáči). V hloubce 25 metrů jsou korály, které poskytují útočiště koníčku zakrslému (pygmy seahorse). Je velice těžké ho najít, ale vysledek stojí za to. Když budete mít opravdu štěstí, tak zde můžete potkat i žraloka velrybího.

Ostrov PESCADOR

Ostrov PESCADOR

Pescador Island - Cathedral
Na této lokalitě se vyskytují neuvěřitelně rozmanité druhy korálů a ryb. Potkáme zde rozedrance, perutýny, hejna barakud, tuňáků a chňapalů. Nachází se tu také jeskyně v hloubce 25 metrů, kde několika otvory proniká dovnitř denní světlo a vytváří dojem, že jste ve starobylé katedrále - odtud tedy název této lokality. Občas se tu objeví žraloci. Na severovýchodní straně je plošina, kde najdeme různé druhy nahožábrých plžů, krevety a mnoho dalších drobných živočichů. Stěna je pokryta měkkými korály, kde se skrývají chobotnice, murény a úhoři. Hloubka 5 až 60 m.

Pescador Island East
Ponor začíná na podmořské plošině, která přechází ve svah pokrytý všemi možnými druhy měkkých i tvrdých korálů. Pokud se budeme dobře dívat, tak najdeme mnoho ropušnic, razor fish, chrochtaly, kanice Tukula, chňapaly, hejna barakud a tuňáků. Ponor končí opět na plošině, kde jsou k vidění drobní mořští živočichové.

Pescador je také poslední dobou mezi potápěči známý díky přítomnosti obrovských hejn sardinek. Potápění mezi mraky sardinek je zážitek, který by si žádný potápěč neměl nechat ujít. Stejně jako u mnohem známější Sardine Run z Jižní Afriky, přitahují hejna sardinek velké predátory - tuňáky, makrely a občas i liščí žraloky. Jedná se o zcela vyjímečný mořský fenomén, kdy pro množství sardinek není ani vidět slunce na hladině.

MOALBOAL

MOALBOAL

Talisay Wall
Svah, který klesá do 13 metrů a dál pokračuje do hloubky stěnou, kde ve 35 metrech najdeme římsu. Ve stěně můžeme vidět různé vertikální kaňony. Svah/stěna neustále mění svůj profil. Jsou tu různé malé jeskyně, takže je dobré s sebou mít svítilnu. Potkáme zde želvy, ostence a hejna netopýrníků, makrel a barakud. V mělkém horním útesu hledají útočiště mandarin fish.

Tuble Reef
Ponor začíná stěnou klesající do hloubky 25 metrů. V dolní části je písečný svah. Velmi zvláštní jsou vertikální kaňony ve stěně. V hloubce 27 - 30 metrů je malá jeskyně. Jelikož dovnitř jeskyně jde proud, může být vstup i nebezpečný. Je zde šance potkat žraloka velrybího, želvy, mořské hady. Dále tu uvidíme nahožábré plže, rozedrance a chobotnice.

Panagsama Beach
Ponor začíná strmým svahem, který klesá do hloubky 40 metrů, kde je stěna. V hloubce 10 - 15 metrů jsou malé jeskyně. Tato lokalita je vhodná pro noční ponory. S největší pravděpodobností zde uvidíme hejna sardinek, které loví tuňáci a kranasi. Na písečné plošině přímo před dive shopem SeaQuest můžeme vidět zvláštního hlaváče krabího (Twin Spot Goby) a ropušnici ostnatou. Na mělčině se nacházejí útesovníci pruhovaní, malé papouščí ryby a ježíci. V květnu, když je voda bohatá na plankton, se tu může objevit i žralok velrybí.

Ostrov CEBU - OSLOB

Žraloci velrybí (Whale Shark watching)
Lokalita, kde je 100% zaručen výskyt velrybích žraloků. Místo, kde žraloky můžeme pozorovat se nachází 10 km od města Oslob v jihozápadní části ostrova Cebu. Potápění se žraloky je zde poměrně novou záležitostí, začalo v roce 2011.

Podívejte se na video, které v Oslobu natočili potápěči ze ScubaZoo.